Koncentrovaný esenciální olej 15ml - Levandula angustofolia
Popis produktu
Dokument bez názvu Levandule lékařská (Levandula angustofolia) Levandule - 100%… Více
Objednací číslo: ESENCIALNI OLEJ 15ML - LEVANDULA
Popis produktu
Levandule lékařská (Levandula angustofolia)
Levandule - 100% koncentrovaný esenciální (éterický) olej 10 ml z levandule lékařské. Essential oil Lavender.
Levandule lékařská (syn. úzkolistá, pravá) (Lavandula angustifolia ) - lze použít neředěnou silici na kůži. Vhodná při nervovém vyčerpání a podráždění. Tiší bolesti hlavy při migrénách. S úspěchem se využívá při nespavosti. Urychluje hojení kožních buněk při spáleninách a drobných poraněních. Kůži desinfikuje a regeneruje. V koupeli odstraňuje psychickou i fyzickou únavu, vhodná při svalových a revmatických potížích. Snižuje krevní tlak. Má schopnost neutralizace živočišných jedů, je známým repelentem (i proti vlasovým vším), působí i proti molům.
Aroma: čerstvé, bylinné, květinové, sladkohořké, jemně kafrové.
Aromaterapie: do vody přidejte 3-5 kapek silice. Při užití v aromalampě dbejte na to, aby miska nad hořící svíčkou nevyschla. Lze použít i do odpařovače na radiátoru ústředního topení či do jiné vhodné nádoby vystavené odpovídající teplotě.
Koupel: do příjemně teplé lázně nakapte maximálně 20 kapek silice, pobyt ve vaně by neměl přesáhnout 30 minut.
Sauna: nakapte 3-5 kapek silice do vody a nalévejte na horké kameny.
Masáže: 5-10 kapek silice přidejte do 5 ml vhodného nosného oleje (například mandlový, makadamový, slunečnicový, meruňkový, sezamový, olivový). Proveďte 2-3 hodiny před masáží test alergické reakce nanesením kapky masážního oleje na vnitřní stranu předloktí.
Upozornění: Esenciální oleje jsou mimořádně koncentrované - je tedy potřeba je naředit. Příliš vysoká koncentrace může způsobit bolest hlavy či alergickou reakci na pokožce. Před masáží se proto doporučuje provést test snášenlivosti na předloktí, kde je pokožka nejcitlivější.
Inhalace: do 100 ml vody o teplotě 60-70°C přidejte 5-10 kapek silice a inhalujte 5-10 minut 1-3x denně.
Využití silic v aromaterapii vede ke zmírnění potíží, ne však k léčbě závažných chorob. Olej je možno používat k inhalaci, koupeli, masáži, do aromalampy. Neužívat vnitřně. Nepoužívejte společně s léky, které obsahují jód nebo železo. Opatrně používat při potížích s nízkým krevním tlakem. Nedoporučuje se používat v prvních 16 týdnech těhotenství.
Levandule lékařská (Levandula angustofolia)
Půvabná rostlina známá pro svou nezaměnitelnou vůni a léčivé účinky, k nimž se využívá celá nadzemní část rostliny. Původní domovinou levandule je středomoří. Má ráda slunce, ale snese i lehké mrazíky. Jejím pěstováním je proslulá oblast v jihovýchodní Francii nesoucí název Provence. Pro svou krásu a využití je i u nás stále častěji vysazována v zahradách a parcích. Kvete od července do srpna. Lehce fialové květy se stříhají těsně před rozkvětem. Listy levandule se sklízejí po celou sezónu.
Levandulové snítky se vkládají mezi oblečení v šatníku. Odpuzuje šatní moly a navíc oblečení nádherně provoní. Hojně se využívá v kosmetickém i farmaceutickém průmyslu. Její blahodárné působení na pokožku je známé už od pradávna.
Nejčastěji se přidává do vonných olejů a parfémů. Najdeme ji ale také v šampónech, pěnách do koupele a pleťových krémech. Používá se na výrobu mýdel. Pleťová voda s levandulí pokožku důkladně pročistí a zároveň uklidňuje jakékoli podráždění. Levandulová vůně snadno navozuje příjemnou atmosféru a přivolává spánek. Koupele s příměsí levandulového oleje údajně uvolňují svalové křeče, tiší menstruační bolesti, uklidňují mysl, zmírňují astma a kašel, zlepšují krevní oběh a celkově povzbudí organismus.
Její vůně odpuzuje nepříjemný hmyz a olej se doporučuje ke zmírnění následků po jejich bodnutí. Čaj působí močopudně a chrání proti zánětům močových cest. Čaje a odvary z levandule nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy ani malé děti. Proč se doporučuje: napomáhá ke zmírnění nespavosti má uklidňující účinky, napomáhá při zklidnění po psychickém vypětí podporuje trávení a tlumí nadýmání
Říká se, že levandule: pomáhá při bolestech hlavy a migrénách snižuje krevní tlak urychluje hojení ran, zánětů a popálenin podporuje imunitní systém levandulové kloktadlo, léčí drobné vřídky, afty a záněty v dutině ústní olej zase pomáhá proti různým mykózám (plísním)
Víte, že… Nálev z květů levandule si do koupele přidávali už staří Římané. Levandule je jednou ze složek provensálského koření. Nálev čaje připravený z čajové lžičky sušených květů uklidňuje nervy a provoní dech. Ostře chutnající mladé lístky levandule jsou součástí jihoevropské kuchyně. Přidávají se k masitým jídlům a rybám. Používá se na výrobu zmrzliny, která chutí připomíná med. Průměrně dorůstá výšky 50 až 60 centimetrů.
Destilace éterických olejů
Jak se rodí éterické oleje a hydroláty? Parovodní destilace bylin je vlastně velice jednoduchý proces. Byliny se v destilačním hrnci umístí na sítko nad vodní hladinou. Když se voda začne vypařovat, vrstvou bylin prostupuje pára, která s sebou strhává “všechno dobré”. Bylinná pára kondenzuje v chladiči, kterým koluje studená voda ochlazující páru tak, že zkapalní. Na konci destilační kolony se pak jímají dvě frakce – éterický olej a hydrolát. Éterický olej plave na hladině hydrolátu. Různé byliny “dávají” různé množství éterického oleje. Velmi dobrou výtěžnost má levandule, ze které lze získat cca 5 ml éterického oleje při destilaci plného 25 l velkého destilačního hrnce. Naplnit takový hrnec představuje jednu plnou velkou tašku bylin. Podobnou výtěžnost mají jehličnany. Ostatní byliny jako například máta, šalvěj, meduňky nebo řebříček mají výtěžnost éterického oleje daleko menší, cca 1-2 ml na plný hrnec. Některé byliny jsou ale skoupé a v tomto objemu éterický olej vůbec nedávají. Takovými jsou například třezalka nebo lípa.